تبلیغات
وبلاگ جامع حقوقی - مسایل حقوقی تلفن همراه

مسایل حقوقی تلفن همراه

دوشنبه 21 دی 1388 01:50 ب.ظ

نویسنده : امین شهریاری
ارسال شده در: حقوقی ، عمومی ،
 • الف) عدم انتقال قطعی

  در صورتی كه صاحب تلفن همراه، قصد واگذاری وكالتی تلفن همراه خود را به شخص دیگری داشته باشد، بایستی برابر بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، پس از استعلام دفاتر اسناد رسمی و پاسخ استعلام از سوی شركت ارتباطات سیار، نسبت به سند وكالت اقدام نماید. بدیهی است وكالتنامه، مانع نقل و انتقال نیست و تا زمانی كه تلفن همراه به نام مشترك باشد، تمامی مسئولیت‌های مالی و حقوقی به عهده مشترك است. همچنین طبق ماده 678 قانون مدنی، وكالت به طرق ذیل باطل می‌شود:

  • به عزل موكل
  • به استعفای وكیل
  • به فوت یا جنون وكیل یا موكل
 • ب) اجاره تلفن همراه به شخص ثالث
 • در مواردی كه صاحب تلفن همراه برای كسب درآمد، تلفن همراه خود را، در ازای مبلغ معینی به صورت استیجاری در اختیار شخص ثالثی قرار می‌دهد و شخص ثالث نیز آن را به صورت رهن در اختیار شخص دیگری می‌گذارد، با توجه به بقای مسئولیت مشترك اصلی، مسئولیت مالی و حقوقی تلفن همراه، به عهده مشترك می‌باشد.
  ممكن است شخصی كه تلفن همراه را اجاره كرده است، مبالغ كلانی هزینه ایجاد نماید و سپس متواری شود، كه در این گونه موارد، شركت ارتباطات سیار برابر مقررات جاری، به مشترك (صاحب تلفن) مراجعه و هزینه‌ها را از وی مطالبه می‌كند.
  لذا توصیه می‌شود از واگذاری تلفن همراه به صورت رهن، اجاره یا وكالت، جداً خودداری و جز به صورت قطعی و با تنظیم سند صلح در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر خدمات مشتركین تلفن همراه، نسبت به انتقال تلفن همراه اقدام نكنید.

 • ج) سوء استفاده از تلفن همراه

  در مواردی كه تلفن همراه در اعمال مجرمانه یا نظایر آنها مورد استفاده قرار گیرد، مسئولیتش بر عهده مشترك است. لذا توصیه می‌شود مشترك تلفن همراه هر چند به طور موقت آن را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهد.

 • د) سوء استفاده از شناسنامه تلفن همراه

  در صورتی كه شناسنامه تلفن همراه، مفقود یا به سرقت برود، صاحب تلفن باید در اسرع وقت به ادارات مناطق مشتركین تلفن همراه مراجعه تا پس از تكمیل فرم‌های مربوطه و انجام مراحل قانونی، نسبت به جلوگیری از جعل شناسنامه اقدام گردد.

 • ه) سوء استفاده از فیش ثبت نام تلفن همراه از طریق وكالتنامه

  فیش ثبت نام تلفن همراه، موید پرداخت مبلغ اولیه تلفن همراه است و سند مالی محسوب می‌شود. در صورت مفقودی یا به سرقت رفتن آن، صاحب فیش تلفن همراه باید با مراجعه به اداره متقاضیان (اداره كل مشتركین و متقاضیان) موضوع را اطلاع دهد، در غیر این صورت فیش مفقود شده ممكن است مورد سوء استفاده قرار گیرد.

 • و) نقل و انتقال فیش ثبت نام تلفن همراه از طریق وكالتنامه

  نقل و انتقال فیش ثبت نام تلفن همراه از طریق وكالتنامه، اغلب موجب بروز مشكلاتی برای انتقال دهنده و انتقال گیرنده خواهد شد و صرفاً باید از طریق دفاتر خدمات مشتركین تلفن همراه یا دفاتر ارتباطی، صورت پذیرد.
  به تمامی مشتركین گرامی توصیه می‌شود، برای نقل و انتقال تلفن همراه با فیش ثبت نام خود، به دفاتر خدمات مشتركین تلفن همراه یا دفاتر ارتباطی مراجعه نمایند.
 • دیدگاه ها : نظرات
  آخرین ویرایش: - -  امانت داری و اخلاق مداری
  استفاده ازمطالب این وبلاگ فقط با ذکر منبع " edict.ir" مجاز می باشد