تبلیغات
وبلاگ جامع حقوقی - بیع زمانی

بیع زمانی

پنجشنبه 12 شهریور 1388 09:31 ب.ظ

نویسنده : امین شهریاری
ارسال شده در: حقوقی ،
در ماهنامه آموزشی دادگستری استان تهران، شماره 42، دی و بهمن ماه 1385، مقاله محققانه و ارزشمند جناب آقای سعید شریعتی را با دقت مطالعه نمودم. مقاله موصوف تحت عنوان «بیع زمانی یا انتقال مالكیت زمان‌بندی شده» ارائه شده است.

از آنجا كه این مسئله یا مفهوم حقوقی از طرف برخی از همكاران و اینجانب در دوره كارشناسی دانشكده حقوق به عنوان یكی از مسائل جدید حقوقی تدریس و تشریح می‌شود، بر آن شدم كه در پی مقاله آقای سعید شریعتی، چند صفحه‌ای را اضافه نمایم.
در ماهنامه آموزشی دادگستری استان تهران، شماره 42، دی و بهمن ماه 1385، مقاله محققانه و ارزشمند جناب آقای سعید شریعتی را با دقت مطالعه نمودم. مقاله موصوف تحت عنوان «بیع زمانی یا انتقال مالكیت زمان‌بندی شده» ارائه شده است.

از آنجا كه این مسئله یا مفهوم حقوقی از طرف برخی از همكاران و اینجانب در دوره كارشناسی دانشكده حقوق به عنوان یكی از مسائل جدید حقوقی تدریس و تشریح می‌شود، بر آن شدم كه در پی مقاله آقای سعید شریعتی، چند صفحه‌ای را اضافه نمایم.

قسمت اول ‌ـ‌ ورود به مطلب

قبل از شروع بحث در باب «بیع زمانی» به نظر می‌رسد ضروری باشد كه ابتدا در ساختار نظام حقوقی كشورمان، در چند زمینه مروری داشته باشیم، زیرا در پایان مقاله، می‌خواهم از این نكات بهره‌برداری كرده، به نتیجه‌گیری بپردازم.

1‌ـ‌ نظام حقوقی كشور ما، در زمینه مسائل مدنی، بر پایه آزادی اراده یا حاكمیت اراده در انعقاد قراردادها قرار گرفته است، تا آنجا كه این قراردادها مخالفتی با نظم عمومی و اخلاق حسنه و یا قواعد آمره نداشته باشند. این نكته بنیادی تا آنجا پیش می‌رود كه هرگاه بپرسیم یا تردید كنیم كه این قاعده و قانون آمره است یا غیرآمره؟ جواب می‌دهیم غیرآمره مگر اینكه خلاف آن ثابت شود، زیرا در كشور ما انعقاد قراردادها بر مبنای تراضی طرفین و آزادی اراده و حاكمیت اراده استوار است (ماده 10 قانون مدنی).

2‌ـ‌ مفهوم بیع و تاریخ عقد بیع از سال 752 قبل از میلاد آغاز می‌شود، در آنجا كه بشر برای اولین بار در شهر لید یا در غرب تركیه با مفهوم یك كالای «واسطه‌ای» به عنوان پول آشنا شده و به ضرب سكه‌های طلا و نقره پرداخت، حدودا 2579 سال قبل. قبل از این تاریخ بیع به صورت عقد معاوضه یا مبادله كالا با كالا صورت می‌گرفت. مثلا 20 سبد یا كیسه خرما در مقابل یك شتر یا یك اسب و لذا مسئله تجارت و مبادله به كندی صورت می‌گرفت و پس از پیدایش پول و بكارگیری آن در روابط مبادلاتی میان اشخاص یا میان شهرها، دومین انقلاب بزرگ در تاریخ تحول و پیشرفت تمدن بشری، پس از انقلاب كشاورزی یعنی آشنایی با كشت دانه‌های حبوبات و میوه‌ها و بهره‌برداری از آنها برای تغذیه، حادث گردید.

مایه مباهات است اگر اعلام نمایم كه چهار عدد از سكه‌های ضرب شده در Lidia، در حال حاضر در موزه ملك (موزه مرحوم حاج آقا حسین ملك كه یادش گرامی باد) وجود دارد.

بنابراین به سختی می‌توان ادعا كرد كه «مفهوم بیع یا عقد بیع با تاریخ اولین روزهای زندگی اجتماعی بشر همراه است». از این تذكار و بیراهه‌ای كه رفتم پوزش می‌خواهم و بازمی‌گردم به اصل موضوع.

3‌ـ‌ در نظام حقوقی كشور ما، در مسائل مدنی، اصل اباحه جاری و رایج است، یعنی روایا جایز بودن و در فقه یعنی مباح و حلال بودن. یعنی آزادی اراده كه البته الزامات قانونی استثناء بر این اصل است. اصل اباحه احتیاج به تصریح شارع و قانونگذار ندارد. مانند بیع كالی به كالی (یا بیع دین به دین) كه در قانون مدنی راجع به این مسئله‌ها ماده قانونی در اختیار نداریم ولی جامعه بدان عمل می‌كند و دولت نیز غالب معاملات خارجی خود را با دولت‌های دیگر، بنا بر ضرورت‌های اقتصادی به صورت كالی به كالی یا پایاپای (Barter) انجام می‌دهد. قوای سه‌گانه كشور هم بدان معترض نیستند.

4‌ـ‌ در نظام حقوقی كشور ما، انتقال مالكیت می‌تواند گاه ارادی باشد، گاه قهری مانند ماده 339 در بیع و صدر ماده 875 قانون مدنی در ارث.

5‌ـ‌ انتقال مالكیت در نظام حقوقی كشور ما گاه به صورت قطعی و مستقر است، گاه به صورت غیرمستقر و متزلزل (می‌توان به ماده 362 قانون مدنی در باب مالكیت قطعی و مستقر و به ماده 453 قانون مدنی در باب خیار مجلس و حیوان و شرط و به ماده 868 قانون مدنی در باب مالكیت غیرمستقر و متزلزل مراجعه كرد.)

6‌ـ‌ در نظام حقوقی كشور ما، حتی در جایی كه انتقال مالكیت با استناد به مواد 339 و 362 به طور قطعی و مستقر صورت می‌گیرد، معهذا می‌توان با درج شروطی، دامنه تصرفات مالك یا خریدار را حتی برخلاف نص صریح صدر ماده 30 قانون مدنی، محدود كرد مانند ممنوعیت خریداران خانه‌های سازمانی در نقل و انتقال ملك خریداری شده، مثلا به مدت پنج سال یا ده سال. باز هم اشاره می‌شود كه این امر ناشی از تراضی طرفین و حاكمیت یا آزادی اراده در انعقاد قراردادها می‌باشد.

7‌ـ‌ در نظام حقوقی كشور ما، در آنجا كه طرفین یك قرارداد می‌توانند توافق خود را حتی برخلاف قواعد و مقررات تكمیلی یا تفسیری یا تعویضی تنظیم نمایند (برخلاف ماده 486 قانون مدنی در اجاره و ماده 6 قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 در باب نحوه پرداخت اجاره بها)، چرا نباید بتوانند قرارداد فروش یك آپارتمان را به صورت بیع زمانی و یا مالكیت زمانی و برخلاف «بیع مصطلح» یا «بیع عرفی» تنظیم و منعقد نمایند؟ البته اعلام این نكته در مقالات برخی آقایان اساتید كه ما دارای بیع عرفی و بیع مصطلح هستیم به راحتی قابل قبول نیست. بیع می‌تواند به ده‌ها شكل با ده‌ها شرط منعقد شود، زیرا كه قواعد عقد بیع آمره نیستند و برخی از مصادیق آن را قانون مدنی نام برده است. اینكه بیع باید در قلمرو و محدوده بیع مصطلح و عرفی باشد قابل تامل است. مسائل عرفی و مصطلح با گذشت زمان و ظهور نیازهای جدید تغییرپذیرند. البته این نكته را می‌پذیرم كه قواعد اساسی بیع همیشه باید رعایت شوند.

8‌ـ‌ آن طور كه قبلاً اشاره شده است، ما هنوز در حقوق یا فقه با مفهومی به عنوان بیع مطلق (غیرموقت) آشنایی نداریم و قاعده‌ای حتی در شكل قول مشهور آن مبنی بر غیرمشروع بودن بیع موقت یا مالكیت موقت در اختیار نداریم. اساسا در این مقطع ذكر این نكته خالی از فایده نیست كه Timesharing بیع موقت یا مالكیت موقت نیست؛ مالكیت مداوم است كه هر ساله یا هر ماه در زمانی معین، اتوماتیك‌ تجدید می‌شود و می‌تواند صدها سال تداوم داشته باشد و بعد از فوت مالك نیز مالكیت به ورثه او انتقال می‌یابد.

در نظام حقوقی ما، با شكلی از نكاح به عنوان نكاح موقت یا متعه برخورد می‌كنیم كه مبنایی فقهی دارد. اجاره داریم كه استیفاء منفعت به طور موقت صورت می‌گیرد (ماده 468 قانون مدنی). چرا باید در مسئله بیع یا مالكیت با مشكلی مواجه شویم؟

اگر به اینجانب ایراد گرفته شود كه نكاح یك عقد غیرمالی است، این انتقاد را پیشاپیش می‌پذیرم نكاح موقت را فقط به عنوان مثال ذكر كردم.

ماده ششم قانون اراضی شهری مصوب 1360 و ماده هفتم قانون زمین شهری مصوب 1366 به طور ضمنی بحثی از انتقال مالكیت موقت دارد. بدین معنا كه مالك یكهزار متر مربع زمین چنانچه در مهلت تعیین شده بدون عذر موجه نسبت به عمران و احیاء زمین اقدامی به عمل نیاورد، دولت زمین واگذاری را مسترد می‌نماید. به علاوه سه عنصر ماهوی مالكیت یعنی «دوام مالكیت، مطلق و انحصاری بودن آن» همان طوری كه از طرف نویسنده محترم اشاره شده است «مفهوم پیشین خود را از دست داده و در موارد زیادی تخصیص خورده است. ویژگی دائمی بودن مالكیت نیز از سوی برخی فقها و حقوقدانان مورد تردید قرار گرفته است.»

9‌ـ‌ ما در نظام حقوقی خودمان برای تنظیم قواعد بیع آزادی عمل داریم. حتی تا آنجا می‌توانیم پیش برویم كه عقد بیعی را منعقد سازیم، تراضی طرفین و توافق اراده‌ها صورت گرفته، ایجاب و قبول حتی به صورت سند رسمی تنظیم یافته، معهذا با درج شرطی به صورت معلق، مانعی در اثر عقد یا انتقال مالكیت ایجاد ‌كنیم (خانه را به تو هبه كردم یا به تو فروختم به مبلغ هشتاد میلیون تومان به شرط آنكه در مسابقات كشتی در سه ماه دیگر نفر اول بشوی و یا قیمت دلار نصف بشود ‌ـ‌ ماده 189 قانون مدنی). حال اگر ما بتوانیم بر اساس شرطی معلق، مانعی حتی در انتقال مالكیت ایجاد كنیم، چرا نباید بتوانیم با درج شرطی مالكیت را برای دوره معینی از سال منتقل نماییم؟

(یك توضیح حقوقی = اینجانب معتقدم در ماده 189 اساسا عقد معلق نیست، بلكه حدوث شرط مبهم، نامعلوم و معلق است كه بر عقد تاثیر می‌گذارد. عقد نمی‌تواند معلق باشد و نباید باشد. اگر عقدی به مفهوم معلق داشته باشیم، یعنی عقدی هنوز به وجود نیامده است، پس چطور می‌توان در كنار عقدی كه هنوز موجودیت و تحقق نیافته شرطی را درج یا اضافه كرد؟ این امر یك سهو قانونگذاری است در حقیقت باید گفت كه شرط معلق است و اثر عقد را معلق می‌نماید نه خود عقد را.)

01ـ اگر ما بپذیریم كه قراردادها، در نظام حقوقی كشورمان، بر پایه تراضی طرفین و توافق اراده‌ها در نوع و در موضوع عقد منعقد می‌شوند، لذا هر یك از طرفین قرارداد حق دارد كه برای رسیدن به توافق یا به دلایل خاص خود، از برخی حقوق مالی خود صرف‌نظر نماید مانند ماده 448 قانون مدنی در باب سقوط تمام یا بعضی از خیارات یا اسقاط حق اعتراض و یا عدم اخذ به شفعه در فروش مال غیرمنقول توسط شریك.

اگر قواعد حقوقی ما چنین بافتی را دارد، چرا خریدار نباید بتواند مال غیرمنقول یا منقولی را خریداری نماید كه مالكیت او «تداوم» دارد ولی امكان تصرف و بهره‌برداری یا استیفاء منفعت از مال موصوف فقط در مقاطعی از زمان صورت می‌گیرد؟ در عین حال كه می‌دانیم حتی خریدار گاه رضایت به بیعی می‌دهد كه فروشنده حق فسخ معامله را دارد و مالكیت خریدار در مدت اعتبار خیار، مالكیتی است متزلزل و غیرمستقر (ماده 188 قانون مدنی).

پس از بیان این مقدمه و نكات مورد نظر، اینك وارد بحث اصلی می‌شویم و در خاتمه به نتیجه‌گیری می‌پردازیم.

قسمت دوم ‌ـ‌ یك بررسی تطبیقی

نهاد یا تاسیسی حقوقی به نام بیع زمانی یا تایم‌شرینگ، در كشور ما به تدریج راه خود را به جلو می‌پیماید و مانند هر پدیده نوظهور دیگری كه حیات می‌یابد مشكلات فراراه خود را دارد مانند فروش آپارتمان‌های ساخته نشده، بیع با ثمن شناور، تجارت الكترونیكی و غیره. بیع زمانی هنوز به عنوان یك قاعده حقوقی جا نیفتاده و مستقر نشده است. هدف مقالاتی از این دست این است كه مسائل و مشكلات و اختلاف‌نظرها را نقد و بررسی نماید تا در نهایت به یك اجماع (Consensus) برسیم. اساسی‌ترین بحث، بررسی ماهیت حقوقی قراردادی است میان فروشنده و خریدار به نام تایم‌شرینگ.

1‌ـ‌ در آثار منتشره مربوط به قراردادهای تایم‌شرینگ كه اینجانب تاكنون موفق به مطالعه آنها شده‌ام، سعی بر آن گردیده تا این قرارداد را از دیدگاه موازین فقهی مورد تحلیل و مداقه قرار دهند و به این نتیجه برسند كه فقه در این‌باره چه حكمی می‌دهد.

2‌ـ‌ تصور می‌نمایم كه كوشش در این زمینه ثمر چندانی به بار نیاورد، زیرا فقهای متقدم در آثار خود متعرض این مسئله نشده‌اند و چنین مسئله‌ای به عنوان مسئله روز در آثار گذشته مطرح نشده است تا بتوان در این‌باره به قیاس پرداخت.

در اعلام نظر فقهای زمان حاضر نیز اختلافات شدیدی ملاحظه می‌شود و كمكی به حل مسئله نمی‌نماید و این اختلاف نظر شدید هم شاید ناشی از آن باشد كه در آثار فقهی گذشته تحلیلی در باب مالكیت یا بیع زمانی صورت نگرفته است.

3‌ـ‌ از طرفی دیگر، با بودن نهادی به عنوان فقهای شورای نگهبان و مجموعه‌ای به نام قانون مدنی و اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دال بر آنكه كلیه قوانین و مقررات باید بر اساس موازین اسلامی باشد، فرض بر آن است كه مجموعه قانون مدنی كشور ما در انطباق با موازین شرعی و فقهی است.

بدین ترتیب ما می‌توانیم دامنه بحث را محدودتر و آن را صرفا به قوانین موضوعه كشوری تسری دهیم. شاید به نتیجه‌ای قابل قبول برای همگان برسیم.

قاعده مهایات:

4‌ـ‌ اما به هر صورت از یك نكته نباید غافل باشیم و آن اینكه در اكثر آثار منتشر شده، تایم شرینگ را به نوعی با قاعده حقوقی مهایات مقایسه كرده‌اند و اینجانب نیز لزوما چند سطری را بدین مسئله اختصاص می‌دهم.

به نظر می‌رسد كه قاعده مهایات با قرارداد تایم‌شرینگ تفاوت‌هایی اساسی و ماهوی دارد.

اول ‌ـ‌ شاخص اساسی قاعده مهایات به چند عنصر یا عامل بازمی‌گردد.

مالی كه قابلیت تقسیم یا افراز را نداشته باشد مانند حیوان یا آپارتمان.

مالی كه امكان استفاده و انتفاع از آن مال در آن واحد (واحد زمان) برای كلیه شركاء وجود ندارد.

میان شركاء تمایلی برای فروش مال مشترك یا مشاع و تقسیم ثمن آن دیده نمی‌شود.

نتیحتا، در مهایات استیفاء منفعت از آن مال بر اساس واحد زمان میان شركاء صورت می‌گیرد مانند منافع حاصل از یك آپارتمان، یك تراكتور، یك اسب، آب یك قنات كوچك (فرض كنیم هر هفته یا هر ماه برای یك شریك) ضمن آنكه مال مشترك به صورت مشاع باقی می‌ماند.

پس آنچه در مهایات اتفاق می‌افتد «تقسیم منافع بر اساس واحد زمان است».

توضیح حقوقی: در این مقطع مجبور هستم دو نكته دیگر را اضافه نمایم:

نكته اول ‌ـ‌ ذكر یا بكارگیری اصطلاح یا عبارت «افراز منافع در مهایات» اصطلاح درستی نیست. افراز با تقسیم تفاوت دارد و هر یك بار حقوقی خود را دارند. افراز فقط در اموال غیرمنقول كاربرد دارد و مالی كه مشاع است و این افراز توسط یك مقام رسمی دولتی صورت می‌گیرد مانند اداراه ثبت اسناد و املاك. در حالی كه در مهایات، «تقسیم منافع» توسط شركاء و با تراضی و توافق شركاء كافی و وافی به مقصود می‌باشد.

نكته دوم ‌ـ‌ اینكه گفته می‌شود مهایات می‌تواند به صورت «مهایات مكانی» باشد چندان صحیح به نظر نمی‌رسد و به عنوان مثال گفته شده است خانه‌ای كه دو اتاق دارد و دو شریك هر یك، یك اتاق را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد. مسئله اگر بدین صورت مطرح شود، مهایات مكانی با تعریف و عناصر سازنده خود مهایات در تضاد و تناقض می‌افتد. آنچه در مهایات مطرح است مهایات زمانی است كه تقسیم منافع و بهره برداری بر اساس واحد زمان میان شركاء صورت می‌پذیرد؛ از این دو نكته می‌گذریم و بازمی‌گردیم به تفاوت مهایات با تایم‌شرینگ:

دوم ‌ـ‌ در مهایات توافق یا قرارداد میان شركاء است ولی در تایم‌شرینگ توافق یا قرارداد میان خریدار و فروشنده به وجود می‌آید.

سوم ‌ـ‌ در مهایات مال مورد نظر مشاع است یعنی در آن واحد و یا در زمان واحد هر شریك در ذرات آن مال شریك و مالك است، حال آنكه در قرارداد تایم‌شرینگ شخصی كه مثلا آپارتمانی را خریداری می‌نماید در مدت مقرر یا تعیین شده در قرارداد شریك دیگری ندارد و او مالك ششدانگ آپارتمان است و مال موصوف مشاع نیست.

چهارم ‌ـ‌ در مهایات جوهر اساسی «تقسیم منافع» است بر اساس واحد زمان و بر اساس توافق شركاء. در قرارداد تایم‌شرینگ «عقد بیع» واقع می‌شود، میان خریدار و فروشنده، عین مال و به تبع آن منافع نیز به خریدار برای مدتی منتقل می‌گردد.

پنجم ‌ـ‌ به نظر برخی از فقها در مهایات نوعی «اباحه منفعت معوض» صورت می‌گیرد. در قرارداد تایم‌شرینگ ما اباحه منفعت نداریم و همان گونه كه فوقا اشاره شد در این قرارداد تملیك عین و منفعت تواما رخ می‌دهد.

ششم ‌ـ‌ تملیك عین و منفعت موضوع عقد یا قرارداد تایم‌شرینگ قرار می‌گیرند و به همین جهت قراردادی است «لازم» و قابلیت رجوع ندارد. حال آنكه بنا به نظر برخی از فقها مهایات عقدی جایز است با قابلیت رجوع.

هفتم ‌ـ‌ در مهایات كه منفعت تقسیم می‌شود، علی‌القاعده از طرف هر شریك قابل نقل و انتقال و یا حتی اجاره به غیر نیست. در تایم‌شرینگ خریدار می‌تواند آنچه را كه خریده و به تبع آن منافع را به ثالثی انتقال یا اجاره دهد مگر اینكه شرطی مخالف درج شده باشد.

هشتم ‌ـ‌ شاید با اندكی مسامحه بتوان گفت مهایات نوعی «عقد صلح» است، صلح مبتنی بر سازش و برای رفع تنازع یا ترافع موجود و جلوگیری از تنازع و ترافع در آینده (ماده 752 قانون مدنی) ولی در قرارداد تایم‌شرینگ كه میان خریدار و فروشنده منعقد می‌شود، در هنگام انعقاد عقد، تنازع یا ترافعی وجود ندارد و قرار هم نیست كه اختلافی در آینده بروز نماید. قرارداد تایم‌شرینگ در مقام یك معامله است،‌با حفظ تكرار و تداوم آن.

نهم ‌ـ‌ در مهایات، ما با واژه‌ای به عنوان ثمن برخورد نمی‌كنیم. در قرارداد تایم‌شرینگ ثمن وجود دارد و به شدت تنزل پیدا می‌نماید. آپارتمانی كه باید به یكصد میلیون تومان فروخته شود، به بیست میلیون تومان فروخته می‌شود، چون دامنه استیفاء منفعت و بهره‌برداری آن محدود شده است. این آپارتمان البته ممكن است به چهار نفر دیگر هر یك با قیمت بیست میلیون تومان، بیشتر یا كمتر، فروخته شود و در نهایت یكصد میلیون تومان برای فروشنده به دست می‌آید.

قسمت سوم

خصوصیات و آثار قرارداد تایم‌شرینگ

قرارداد تایم‌شرینگ با عقودی نظیر شركت، اجاره، عاریه، معاوضه، قرض و... و با استناد به قواعد و مقررات مندرج در قانون مدنی تفاوت‌هایی اساسی دارد كه به منظور احتراز از اطاله كلام، از ورود در این مباحث خودداری می‌شود، فقط به همین اندازه اكتفاء می‌شود كه در اجاره برای مثال، منفعت مال مورد تملیك قرار می‌گیرد و در تایم شرینگ، عین و منفعت است كه به طرف مقابل تملیك می‌گردد. یا در عقد اجاره، در انقضاء مدت قرارداد، مستاجر مالك منافع نیست و عنوانی حقوقی ندارد ولی در قرارداد تایم شرینگ، در انقضاء مدت تعیین‌شده در قرارداد، مالكیت خریدار نسبت به عین و منفعت از میان نمی‌رود و برای سال‌های آینده این مالكیت به طور اتوماتیك و خود به خود تمدید می‌گردد و تداوم دارد.

خصوصیات قرارداد:

1‌ـ‌ قرارداد تایم شرینگ عقدی است لازم

با توجه به اصل لزوم و یا اصاله‌اللزوم در قراردادها، این قرارداد برای طرفین لازم است حتی اگر این مسئله در قرارداد به سكوت برگزار شده باشد یا این قرارداد به صورت عقدی خیاری منعقد شود زیرا خیاری بودن یك قرارداد تناقضی با لازم بودن آن ندارد و برعكس درج خیار خود موید لازم بودن آن عقد یا قرارداد است تا راهی برای بر هم زدن آن عقد وجود داشته باشد. علی‌القاعده قانون است كه به طور صریح یا ضمنی اعلام می‌نماید كه عقدی جایز است. البته امروز این ایده سنتی به تدریج به كنار می‌رود و كم‌كم این ایده شایع می‌شود كه جایز یا لازم بودن یك عقد را باید در اختیار طرفین عقد قرار دهیم تا آنان بنا بر مصلحت و تكیه بر اراده خود تصمیم‌گیری نمایند.

2‌ـ‌ عقدی است معوض

در قرارداد تایم‌شرینگ ما با عوض و معوض (ثمن ‌ـ‌ مبیع) آشنا می‌شویم. در این قرارداد لزومی ندارد كه ثمن به صورت وجه نقد یا وجه رایج كشوری باشد. توافق و تراضی طرفین برای تعیین نوع و جنس ثمن و مقدار ثمن و نحوه پرداخت آن كافی است.

3‌ـ‌ عقدی است تملیكی

در این قرارداد انتقال مالكیت نسبت به عین و منافع (در دوره‌های معین) و نسبت به ثمن صورت می‌گیرد.

4‌ـ‌ دوام مالكیت

مالكیت در تایم‌شرینگ دائمی است كه می‌تواند صدها سال ادامه داشته باشد، برای مالك یا خریدار و وراث وی. این مالكیت قهرا به ورثه قانونی خریدار منتقل می‌شود. آنچه مقید و محدود به زمان است، استیفاء منفعت می‌باشد. در عقد اجاره هم ممكن است مستاجر منزلی را برای مدت بیست سال اجاره نماید ولی هر ساله به مدت یك ماه آن را برای امور اداری یا محل سكونت خود مورد بهره‌برداری قرار دهد و این بهره‌برداری موقت تعارضی با مسئله مالكیت عین و منفعت وی ندارد.

بنابر مستنبط از مواد 30 و 94 قانون مدنی مالك می‌تواند دامنه تصرفات مالكانه خود را یا بر اساس حكم قانون و یا بر اساس قرارداد و توافق، نسبت به خود یا نسبت به طرف مقابل، محدود نماید. این تحدید در تصرفات مالكانه در پروانه‌‌های ساختمانی صادره از طرف شهرداری نسبت به میزان تراكم مجاز دیده می‌شود. مثال‌هایی از این دست در قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 ‌ـ‌ قانون زمین شهری ‌ـ‌ قانون توسعه معابر قانون اصلاحات اراضی دیده می‌شود. این نكته اساسی را نباید فراموش كنیم كه قانون مدنی اساسا به عنصر «دوام مالكیت» اشاره‌ای ندارد.

5‌ـ‌ كاربرد قرارداد

قرارداد تایم‌شرینگ برخلاف آنچه كه عنوان می‌شود، اساسا مربوط و محدود به استیفاء یا استفاده از منافع در دوران تعطیلات یا امور تفریحی نیست. شخصی می‌تواند اتاقی را در مشهد در هتلی خریداری نماید وبرای مدت یك ماه در سال آن محل را مركز داد و ستدهای تجاری یا فعالیت‌های اداری یا محل سكونت در دوران تعطیلات خود قرار دهد.

6‌ـ‌ مبیع عین معین است

در قرارداد تایم شرینگ، موضوع عقد یا اوصاف موضوع عقد مالی است «كلی در معین» یا «عین معین» یا عین شخصی. اعم از آنكه مالی باشد غیرمنقول (آپارتمان در هتل) یا مالی باشد منقول (مثلا اسب برای نسل‌كشی یا شركت در مسابقات اسب‌سواری).

7‌ـ‌ قدرت بر تسلیم

در قرارداد تایم‌شرینگ، فروشنده بنا بر یك اصل و قاعده كلی باید قدرت بر تسلیم موضوع عقد را داشته باشد والا عقد باطل است (ماده 348 قانون مدنی)

8‌ـ‌ عقد مشروط است

تایم شرینگ عقدی است مشروط. شروطی از قبیل انتفاع از مال خریداری شده در محدوده‌ای از زمان با قابلیت تكرار یا عدم هرگونه تصرفات و تغییرات مادی در مدت عمر فنی مال موصوف و غیره.

9‌ـ‌ مقررات غیرآمره در عقد مذكور

قواعد و مقررات مربوط به قرارداد تایم شرینگ غیرآمره هستند و در زمره گروه قواعد تكمیلی یا تفسیری یا تعویضی قرار می‌گیرند چون این قراردادها بر اساس توافق و تراضی طرفین به وجود می‌آیند. مثلا می‌توان شرط كرد كه «در صورت تمایل خریدار نسبت به انتقال مال خریداری شده به شخص ثالث، فروشنده اعم از شخص حقیقی یا حقوقی با پرداخت قیمت روز حق تقدم در خرید را داشته باشد.» تاسیسی حقوقی و شبیه قاعده اخذ به شفعه. این شرط نه باطل است و نه مبطل و نه برخلاف قواعد آمره.

توضیح حقوقی: قواعد آمره اصولا دارای سه عنصر می‌باشند. قواعد مربوط به نظم عمومی (نیازهای عمومی جامعه مانند خرید و فروش نان، گوشت،‌ دارو، سوخت، حمل و نقل عمومی و...) قواعد مربوط به حفظ و حراست اخلاق حسنه یا عفت عمومی در جامعه مانند عدم انتشار عكس‌های زشت و مستهجن، قواعد مربوط به سیاست‌های عمومی دولت مانند قواعد مربوط به ترافیك، امنیت عمومی،‌ مقررات صادرات یا واردات به كشور و‌غیره.

متاسفانه دیده شده كه در برخی مقالات و كتب مسئله نظم عمومی را با امنیت عمومی یكسان گرفته‌اند. قواعد مربوط به حفظ امنیت عمومی در جامعه خود یكی از مصادیق نظم عمومی یا قواعد آمره است. اشاره نمایم كه به قول استاد دكتر كاتوزیان یك بقالی در یك ده نسبت به خرید و فروش اقلام به اهالی ده یكی از مصادیق نظم عمومی است. یعنی نمی‌تواند از فروش مواد خوراكی به مردم ده خودداری نماید.

01ـ‌ قابلیت نقل و انتقال

قابلیت نقل و انتقال مال در قرارداد تایم شرینگ می‌تواند به صورت معاوضه، بیع، صلح، هبه یا یكی دیگر از عقود به شخص ثالث باشد.

11‌ـ‌ ید مالكانه

از آنجا كه در قرارداد تایم شرینگ، خریدار مالك عین معین یا مالی با وصف كلی در معین می‌شود، ید خریدار ید مالكانه است نه امانی. بنابراین هرگونه مسئولیت نسبت به بروز عیب و نقص در مال خریداری شده از عهده یا ضمان خریدار ساقط است، مگر آنكه برخلاف شرایط مقرره در قرارداد عمل كرده باشد.

21ـ‌ نوع عقد

آنچه از قصد طرفین و اراده ظاهری آنان در متن قرارداد تایم شرینگ استنباط و احراز می‌شود این است كه طرفین قصد بر «عقد بیع» دارند یا تملیك مبیع و ثمن به یكدیگر.

توضیح حقوقی: البته ما می‌دانیم كه به طور كلی موضوع عقد بیع گاه می‌تواند مالی باشد كه عینیت دارد و گاه می‌تواند یك حق مالی باشد مانند حق تالیف، تصنیف، اختراع، سهام، شركت و... مطالعه سایر قوانین و مقررات موضوعه نیز نشان می‌دهد كه قانونگذار در كشور ما در موارد گوناگون از ماده 338 قانون مدنی (عین بودن مبیع) عدول كرده است.

تعریف قرارداد:

با توجه به خصوصیات و آثار قرارداد تایم شرینگ و زمینه‌های مشابه آن باعقد بیع در قانون مدنی، می‌توان قرارداد مذكور را به شرح زیر تعریف كرد:

«تایم شرینگ عبارت است از تملیك عین به خریدار، با برقراری انتفاع یا استیفاء منفعت در مدت مقرر و معین به نحو سالانه، به عوض معلوم.»

قسمت چهارم

نتیجه‌گیری از مباحث مطرح شده

1‌ـ‌ در مقدمه این مقاله، برای ورود به مطلب، نكاتی را به عنوان بخشی از ساختار نظام حقوقی كشورمان مطرح نمودم. یكی از این نكات توجه و عنایت به ماده 10 قانون مدنی است (قراردادهای خصوصی نسبت به كسانی كه آن را منعقد نموده‌‌اند در صورتی كه مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است.)

2‌ـ‌ جدا از مفهوم واژه یا عبارت «نافذ است» كه مبین الزام‌آور و معتبر بودن قراردادها است و به عنوان اصلی از ساختار نظام حقوقی ما پذیرفته شده است، جوهر و اساس ماده 10 حكایت از آزادی طرفین در انعقاد هر شكلی از قرارداد با هر عنوان و هر شرطی كه مورد تراضی طرفین باشد دارد. ساختاری كه تحت عنوان «حاكمیت» اراده در تنظیم یك عقد اعم از عقود معین و یا غیرمعین نامیده‌می‌شود.

حالا قرارداد تایم شرینگ را به هر شكلی و یا هر واژه‌ای ترجمه كنیم، به عنوان بیع زمانی یا مالكیت زمانی و یا غیره مشكل اساسی ما را جواب نمی‌دهد. مشكل بر سر واژه‌ها و ترجمه فارسی معادل آن نیست. تایم شرینگ اساسا معادل فارسی ندارد ولی به هر صورت یك قرارداد است و یك ضرورت نوظهور اقتصادی. ما هنوز هم نتوانسته‌ایم برای این اصطلاح انگلیسی (intellectual Properties) معادل فارسی پیدا كنیم كه آیا حقوق مالكیت فكری است یا حقوق مالكیت معنوی ولی این نهاد حقوقی وارد فرهنگ حقوقی ما شده و در دادگاه‌‌ها مورد لحوق احكام قرار می‌گیرد.

برای كسانی كه می‌خواهند مال غیرمنقولی را به بهایی كاملا نازل بخرند و در عوض دامنه تصرفات انتفاعی خود را محدود نمایند این قرارداد بهترین وسیله است.

آنچه جوهر و اقتضای این قرارداد است، فروش مالی است اعم از منقول یا غیرمنقول از طرف فروشنده به خریدار یا انتقال مالكیت به صورت غیرمشاع و با مالكیت ششدانگ، با شرط استیفاء منفعت در محدوده زمانی معین، با قابلیت تكرار در هر سال و خودداری از هرگونه تصرفات مادی اساسی.

نمونه و مفاد قراردادهایی كه توسط شركت‌هایی نظیر مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران ایران یا شركت نارنجستان یا موسسه بهارنارنج در شمال ارائه می‌شود مبنایی حقوقی ندارند و امری است سلیقه‌ای كه بنا بر اصل حاكمیت اراده تا آنجا كه مورد قبول خریدار باشد نافذ و معتبر است (مانند قولنامه‌ای كه میان دو نفر منعقد می‌شود و در دادگاه مورد استناد قرار می‌گیرد، قولنامه‌هایی با اشكال و محتوای متفاوت) از نظر اینجانب، انطباق قرارداد تایم‌شرینگ با ماده 10 قانون مدنی و به عنوان یك قرارداد خصوصی بلااشكال است، زیرا:

اولا ‌ـ‌ یك قرارداد خصوصی است.

ثانیا ‌ـ‌ هرگونه تصرفات و نقل و انتقال در اموال خصوصی صورت می‌گیرد.

ثالثا ‌ـ‌ قرارداد مذكور عقدی است نافذ و لازم.

رابعا ‌ـ‌ شرایط مندرج در آن مبنی بر استیفاء منفعت در محدوده زمانی سالیانه و عدم تصرفات مادی و زیربنایی نیز برخلاف قواعد آمره نیستند.

خامسا ‌ـ‌ تعهدات و شرایط اعلام شده مورد قبول طرفین است.

سادسا ‌ـ‌ تاكنون ماده یا حكم قانونی دیده نشده كه چنین قراردادی را باطل اعلام نماید.

بیع‌زمانی

از طرفی دیگر، با توجه به خصوصیات و آثاری كه برای قرارداد تایم شرینگ برشمردیم معلوم می‌شود با عقدی به نام «عقد بیع» وجوه اشتراك فراوانی دارد، به خصوص كه در هر دو قرارداد تكیه بر انتقال مالكیت است و دامنه استیفاء منفعت نیز در هر دو قرارداد می‌تواند به طور «متعارف» محدود شود (برای عقد بیع در صفحات قبل مثال‌ها و نمونه‌هایی ارائه شد).

خصوصیات و آثاری كه برای قراردادهای تایم‌شرینگ برشمردیم فهرست‌وار عبارتند از: انتقال مالكیت، دوام مالكیت، لازم بودن عقد، معوض و تملیكی بودن قرارداد، مشروط بودن قرارداد، موضوع قرارداد عین معین یا كلی در معین است، قدرت بر تسلیم مورد یا موضوع عقد، منقول یا غیرمنقول بودن موضوع مورد معامله، غیرآمره بودن قواعد به كار گرفته شده و بالاخره توافق و تراضی در «نوع عقد»، «موضوع عقد» و «شرایط ضمن عقد».

تمام آثار و خصوصیات فوق را ما می‌توانیم در عقد بیع نیز پیدا كنیم. نتیجه آنكه قرارداد تایم‌شرینگ با این خصوصیات یكی از انواع «عقد بیع» است، با عنوانی جدید به نام «بیع زمانی».

من فكر می‌كنم انتخاب راه‌حل دوم یعنی بیع زمانی ارجح‌ و راه‌گشاتر است. چرا كه عقد بیع از جمله عقود معین در قانون مدنی است كه قانون قملرو این عقد، آثار آن و قواعد اختصاصی آن را بیان كرده است.

«قراردادهای خصوصی» مذكور در ماده 10 قانون مدنی، دامنه‌ای گسترده‌تر و وسیع‌تر دارد و شامل هزاران قرارداد، اعم از معین و غیرمعین می‌شود. مانند قرارداد یك پزشك یا جراح با بیمار، قرارداد فروش یك اثر از طرف مولف با ناشر، قرارداد یك شركت توریستی با تعدادی مسافر، قرارداد یك هنرمند با موزه هنرهای نقاشی، قرارداد یك طراح یا دكوراتور (Designer) با یك فروشگاه بزرگ تجاری و ...

در این قراردادها كه به عنوان مثال ذكر گردید، ما با مواردی آشنا می‌شویم كه ماهیت آنها گاه اجاره خدمات اشخاص است، گاه قراردادی دسته‌جمعی است و گاه محتوایی از عقد بیع دارد. نتیجتا باید گفت عقد بیع یكی از مصادیق قراردادهای خصوصی است.

از طرفی دیگر، قانون مدنی انواع عقد بیع را احصاء نكرده است و فقط به ذكر مصادیقی از آن پرداخته است مانند:

بیع مطلق، بیع مشروط، بیع موجل، بیع نقد یا حال، بیع معاطاتی، بیع سلف و سلم، بیع منجز، بیع خیاری، بیع صرف، بیع فضولی و ...

در قانون مدنی فرانسه به اقسام دیگری از بیع برمی‌خوریم كه در قانون مدنی كشور ما نامی از آنها به میان نیامده است مانند بیع اموالی كه هنوز ساخته نشده‌اند كه این بیع خود بر دو گونه است (بیع به وعده، بیع آینده، به ماده 1601 قانون مدنی فرانسه و بندهای مربوطه آن مراجعه شود.)

اكنون اگر ما قرارداد تایم شرینگ را با توجه به مشتركات آن با عقد بیع در قانون مدنی، نوعی عقد بیع بدانیم و برای تمایز با سایر عقود بیع، آن را «بیع زمانی» نامگذاری نماییم راهی به خطا نرفته‌ایم و یك سری مشكلات پیش رو را از میان برداشته‌ایم مانند:

• خریدار و فروشنده می‌دانند چه نوع عقدی را منعقد ساخته‌اند.

• تسهیلاتی را برای قانونگذار در آینده ایجاد می‌نماییم تا به امر قانونگذاری بپردازد.

• در صورت بروز اختلاف میان خریدار و فروشنده و یا میان هر یك از مالكان، قاضی دقیقا می‌داند كه مسئله رسیدگی به اختلافات را تحت حمایت و حاكمیت كدامین قوانین و مقررات قرار دهد.

• در جایی كه می‌توانیم یك اسب را مثلا برای نسل‌كشی و یا شركت در مسابقات اسب‌دوانی به چندین خریدار بفروشیم، با امكان استیفاء منفعت در دوره‌های متفاوتی از زمان (به لحاظ غیرقابل تقسیم بودن مبیع و به لحاظ عدم امكان استیفاء منفعت در زمان واحد برای كلیه خریداران)، آن وقت می‌توان گفت كه خیارات خاصه عقد بیع مانند خیار مجلس، خیار حیوان و خیار تاخیر ثمن در عقدی به نام تایم شرینگ یا بیع زمانی كارایی دارند.

همان طوری كه قبلا اشاره نمودم، اساس كار در طرح این مقاله تبیین ماهیت حقوقی قرارداد تایم‌شرینگ است تا از این طریق بتوان معادلی در زبان فارسی برای آن پیدا كرد زیرا ترجمه این عبارت به زبان فارسی میسر نمی‌باشد و بالاخره بتوان این قرارداد را یا زیرمجموعه یك سری قوانین قرارداد و یا به تدوین مقررات جدیدی پرداخت.

اینجانب معتقدم عبارت «مالكیت زمانی» برای قرارداد تایم شرینگ اصطلاح مناسبی نیست زیرا مفهوم مخالف آن در ذهن «مالكیت غیرزمانی» را به دنبال می‌آورد و این خود بر ابهامات موجود می‌افزاید.

اصلح آن است كه در راستای واژه‌هایی كه قانون مدنی خود به كار گرفته است حركت كنیم مانند بیع مطلق، بیع مشروط، بیع صرف، بیع فضولی و... و «بیع زمانی» را با تمام خصوصیات و آثار آن به این مجموعه اضافه نماییم و به این ترتیب به یك توافق همگانی یا اجماع (Consensus) نائل شویم.

منبع: مجله قضاوت - شماره46دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -امانت داری و اخلاق مداری
استفاده ازمطالب این وبلاگ فقط با ذکر منبع " edict.ir" مجاز می باشد